Opublikowano: poniedziałek, 04, maj 2015

Matura 2015

Wykorzystanie władzy absolutnej w noweli „Z legend dawnego Egiptu” Bolesława Prusa oraz wizerunek matki w „Dziadach” Adama Mickiewicza i „Zielu na kraterze”  Melchiora Wańkowicza – to tematy wypracowań tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego z jakimi przyszło się zmierzyć abiturientom Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Lubawie. Egzamin odbył się 4 maja punktualnie o godz. 9:00. W tym samym czasie do egzaminu maturalnego przystąpili także maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Lubawie. Licealiści mieli do wyboru jeden z dwóch tematów wypracowania: wpływ wolnej woli na los człowieka na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa oraz analiza wiersza amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop „Ta jedna sztuka”.

Abiturienci Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Lubawie będą musieli - tak jak dotąd - przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym ich egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę - odejdzie się od przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zamiast tego zdający będzie losował zadanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Maturzyści z Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Lubawie  w tym roku nadal na ustnym polskim przedstawiają prezentację.
5 maja maturzyści zarówno Technikum jak i Liceum przystąpili do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Abiturienci przystąpią jeszcze do obowiązkowych egzaminów z języka obcego. Licealiści zdający w nowej formule przystąpią także do obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego.


Wszystkim Maturzystom życzymy połamania piór!


Zainteresowanych odsyłamy do strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, gdzie zostały udostępnione arkusze maturalne z tegorocznych egzaminów: http://www.cke.edu.pl/index.php/2015-em
Centrum Edukacji WKL – www.wkl.edu.pl